História predajne

Predajňa Detvianskeho ľudového umenia bola založená v roku 1968 na podnet Veroniky Golianovej, známej vyšívačky, folkloristky a zberateľky. Predajňu viedla 20 rokov. Po odchode do dôchodku prevzala žezlo jej dcéra Vilma Hojčová a následne vnučka Veroniky – Iveta Smileková.
V priestoroch predajne sa nachádza aj pämatná izba Veroniky Golianovej, kde návštevníci môžu vidieť detviansky kroj a zariadenie ako sa žilo v minulosti.

Iveta Smileková je majiteľkou od roku 1995. Stále pokračuje z započatom diele starej mamy a venuje sa tradičnej Detvianskej výšivke krivou ihlou. Dnes už spolu s dcérou Soňou Stančíkovou udržiavajú tradíciu vyšívania.

V súťaži Podnikateľka roka zvíťazila Iveta Smileková v kategórii Živnostníčka roka 2008!

Počas dlhoročnej histórie tejto predajne sa vystriedalo veľa žien – vyšívačiek krivou ihlou, ktoré zhotovovali a ešte aj dnes tvoria prekrásne prestierania na stoly, vankúše a rôzne bytové doplnky, ale najmä tradičné detvianske kroje.

Detvianske výšivky zdobia príbytky ľudí po celom svete, veď kľučku dverí si podalo neskutočné množstvo návštevníkov z USA, Kanady, Austrálie, Nemecka, Rakúska, Belgicka, Francúzska, Juhoslávie, Švajčiarska, Holandska, Anglicka, Škótska, Švédska, Fínska, Nórska, Španielska, Japonska, Sýrie, Kolumbie a mnohých ďalších. O ich spokojnosti svedčí množstvo ďakovných zápisov v knihe návštev, a že ich je je neúrekom, svedčí to, že sa píše už tretia kronika predajne.

Tanečníci folklórnych súborov z celého Slovenska
a mnohí zo zahraničia predvádzajú svoje umenie
v krojoch, ktoré zhotovili v Detvianskom ľudovom umení.

Umelecký súbor Lúčnica

Slovenský ľudový umelecký súbor  SĽUK

FS Urpín Banská Bystrica

FS Partizán Banský Bystrica

FS Limbora Praha

FS Nadeje Paríž

FS Podpoľanec Detva

FS Detva

DFS Klnka Bratislava

DFS Vienok Bratislava

DFS Dratvárik Slovenská Ľupča

DFS Drienka Slovenská Ľupča

DFS Podpoľanček Detva

Čarovné ostrohy Bratislava

A mnoho ďalších

 

tri_generacie

Tri generácie pri ráme – Iveta Smileková, Veronika Golianová a Vilma Hojčová

Picture203

Pamätná izba Veroniky Golianovej v predajni Detvianskeho ľudového umenia

Shopping Cart